Jakie są objawy schizofrenii?

Schizofrenia jest chorobą, która może pojawić się nagle, niespodziewanie. Może także rozwijać się całymi miesiącami i do pewnego czasu nie budzić żadnych podejrzeń. Początek tej choroby to przede wszystkim zmiany w zachowaniu, ataki lęku, osłupienie, czy urojenia. Bywa, że w niektórych przypadkach dochodzi do samookaleczenia.

mózg - schizofrenia Niestety na początku schizofrenii nie ma możliwości, by zaobserwować gwałtowne zmiany w zachowaniu, a różnice można wyczuć jedynie w sferze kontaktów z innymi osobami…

Zachowanie chorego nie budzi niepokoju, gdyż często traktowane jest jak zwykłe roztargnienie. Objawy schizofrenii możemy podzielić na pozytywne, negatywne i na zaburzenia procesów poznawczych. Jeśli chodzi o objawy pozytywne warto wiedzieć, że nie działają one pozytywnie na chorego, a nazwa jest myląca. Chodzi w tym wypadku o zjawiska i wrażenia, które dodatkowo wytwarzane są przez umysł chorego. Wyróżnić możemy omamy, czyli słyszenie, czucie i widzenie czegoś, co nie istnieje.

Urojenia, czyli nieprawidłowe przekonania o istniejącej rzeczywistości.

Występuje też zdezorganizowane zachowanie, co z kolei przejawia się w dziwnym ubiorze, czy braku dbania o swoją higienę. Wśród objawów pozytywnych możemy także wyróżnić zachowanie katatoniczne, czyli takie, które wyraża się bardzo niską aktywnością ruchową prowadzącą do bezruchu. Ponadto aktywność może również być nadmierna, mogą pojawiać się impulsywne zachowania. Chory może tracić kontakt z rzeczywistością i żyć we własnym świecie, który sam sobie stworzył.

Objawy schizofrenii mogą być także negatywne, czyli deficytowe.

Obejmują one wrażenia deficytowe, które niezwykle zubożają psychikę chorego. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. lęk, depresję, przygnębienie, chory traci poczucie własnej wartości. Ponadto pojawia się u niego osamotnienie, czuje się zagubiony, zawstydzony. Izoluje się od środowiska. Ma trudności w kontaktach z innymi. Jego wypowiedzi tracą sens, nie są płynne. Chory nie ma ochoty na kontakt z rodziną, występuje u niego otępienie emocjonalne. Jeśli natomiast chodzi o zaburzenia procesów poznawczych warto wspomnieć o tym, że u chorego pojawiają się zaburzenia myślenia, a to co mówi jest niezrozumiałe. Łatwo się dekoncentruje, ma zaburzenia uwagi, nie potrafi się skupić. Dodatkowo ma trudności z zapamiętywaniem, uczeniem się.

Osoby, których dotyka schizofrenia często gubią wątki w dyskusji, nie wiedzą o czym mówiły przed chwilą, zapominają słów.

Warto wiedzieć, że w przypadku podejrzenia choroby, choć nie jest to łatwe trzeba dążyć do tego, by chory jak najszybciej został skonsultowany przez lekarza. Bywa, że taka konsultacją okazuje się zbędna, ale jeśli zostanie stwierdzona schizofrenia trzeba ją leczyć. Konieczny jest też wtedy pobyt w szpitalu. Oczywiście jeśli nie jesteśmy lekarzami trudno nam stwierdzić, czy zachowania, które obserwujemy u kogoś bliskiego mogą świadczyć o chorobie, jednak trzeba się im przyglądać i w porę reagować.

Często niestety odrzucamy myśl, że ktoś bliski może cierpieć na tak poważną chorobę…

Jedna odpowiedź na „“Jakie są objawy schizofrenii?””

  1. zosia pisze:

    witam…jestem rozpaczoną matką która tak naprawde nie wie co ma robić.Mój syn ma 24 lata mieszka poza domem a tak naprawde nie wiem gdzie mieszka nigdy nie był najlepszy ale pomimo wszystkiego kocham go i chce mu pomóc.od dłuższego czasu zachowuje się bardzo dziwnie…rozmawia sam z sobą .mówi że go chcą zabić.ze go przesladują jacyś faceci opowiada niestworzone rzeczy ucieka od normalnego życia rodzinnego .towarzyskiego ma takie napady że boje sie własnego syna..czuje że coś dzieje się z nim ale on twierdzi że nie i nie daje sobie pomóc co mam robić jestem rozpaczona on twierdzi że nic mu nie jest.

Dodaj komentarz