Czym jest schizofrenia paranoidalna?

Schizofrenia jest chorobą, która może albo pojawić się nagle, albo wręcz przeciwnie rozwijać przez długi czas. Nagły jej początek to przede wszystkim występowanie silnego lęku, osoba, którą dotyka ta choroba jest rozkojarzona, miewa omamy i urojenia. Czasem dochodzi też do samookaleczeń.

Bywa, że nawet najbliższe otoczenie osoby chorej nie zauważa, że coś się z nią dzieje, sądząc, że zmiany w jej zachowaniu wynikają np. z roztargnienia…

Sam termin „schizofrenia” jest bardzo ogólnym pojęciem. Choroba nie jest zdefiniowana precyzyjnie. Wyróżniamy kilka jej typów. Jednym z nich jest schizofrenia paranoidalna. Jej objawami są głównie urojenia i halucynacje. Chorzy mają zaburzenia myślenia. Dodatkowo pojawiają się u nich omamy słuchowe. Schizofrenik paranoidalny ma prześladowcze urojenia. Jego osobiste przeżycia są zrozumiałe wyłącznie dla niego samego.
kobieta schizofrenia paranoidalna
Często bywa, że ludzie cierpiący na tą właśnie chorobę ulegają urojonej zazdrości, wydaje im się, że partner jest im niewierny.

Zaś ich postępowanie jest gwałtowne lub zupełnie przeciwnie bardzo formalne. Rzadziej pojawiają się omamy węchowe, czy smakowe, często natomiast omamy słuchowe. Urojenia mogą mieć charakter wtórny, który wynika z halucynacji słuchowych, lub też charakter pierwotny. Często chory podczas opisywania swoich przeżyć używa neologizmów, język jest niezrozumiały, a myśli niespójne.

Jeśli zauważamy, że zachowanie osoby, którą dobrze znamy jest inne niż zwykle powinniśmy reagować.

Oczywiście nie chodzi o to, by w każdej niewielkiej zmianie zachowania, czy nastroju doszukiwać się choroby psychicznej, ale zdecydowanie rzadko zdajemy sobie sprawę z konsekwencji takich chorób. Niesłusznie sądzimy też, że skoro nikt w naszej rodzinie wcześnie nie miał zdiagnozowanej choroby psychicznej to nie jest możliwe, by teraz dotknęła ona nas lub kogoś z naszych bliskich.

Tymczasem  zachorować może każdy, niezależnie od tego ile ma lat i czy wśród członków rodziny jest schizofrenik, czy też nie…

Dodaj komentarz