Czym charakteryzuje się schizofrenia prosta?

Schizofrenia jest chorobą, którą można podzielić na kilka typów. Jednym z nich jest schizofrenia prosta. Osoba, która na nią cierpi nie ma urojeń, czy halucynacji. Występują u niej jedynie negatywne objawy, które związane są z obniżoną aktywnością życiową lub z brakiem tej aktywności.

Chory staje się obojętny na rzeczywistość, która go otacza, nawet jego własny los go nie interesuje…

Ponadto przestaje czuć emocjonalny związek z innymi ludźmi. Jest apatyczny i bierny. Czuje, że nie jest częścią społeczeństwa, słabo odczuwa emocje. Chory izoluje się. Stopniowo pogarsza się jego samopoczucie i traci chęci do życia. Poza tym widoczne jest to, że mechanicznie wykonuje swoje obowiązki. Z czasem zaczyna je wręcz zaniedbywać, a dla innych wydaje się dziwakiem. Wycofuje się z życia, traci znajomych.

Dlatego schizofrenia prosta uchodzi za dość dotkliwą.

Schizofrenia prosta występuje dość rzadko, co powoduje, że trudniej jest ją wyleczyć. Pomocna w leczeniu jest zarówno psychoterapia, jak i farmakoterapia. Niestety szanse na wyleczenie są małe. Często uważamy kogoś za dziwaka, a tymczasem może się okazać, że cierpi on na schizofrenię. Warto pamiętać, że schizofrenia to choroba, która czasem pojawia się nagle, a czasem rozwija się długie miesiące i nawet najbliższe otoczenie chorego nie ma żadnych podejrzeń.

Dzieje się tak do czasu zaostrzenia objawów.

Jeśli więc w naszej rodzinie, czy wśród znajomych zauważamy, że ktoś zachowuje się inaczej niż zwykle trzeba zwrócić na to uwagę. Takie zmiany nie muszą oczywiście od razu oznaczać choroby, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku podejrzenia takiej choroby konieczna jest konsultacja z lekarzem. Może się okazać, że panikujemy, ale jeśli rzeczywiście lekarz stwierdzi chorobę, konieczne będzie leczenie i pobyt w szpitalu.

Jeśli więc obserwujemy, że ktoś nam bliski ma omamy, traci kontakt z rzeczywistością, izoluje się, czy też popada w stany lękowe to trzeba zareagować.

Jedna odpowiedź na „“Czym charakteryzuje się schizofrenia prosta?””

  1. POdły karaluch Grigor Szaginia pisze:

    Uważajcie na psychiatre Grigora Szaginiana bo to jest zły człowiek. On lubi robićz ludzi schizofreników. Wmawiaćim tą chorobęczy też powodować. Np. leczysz sięna nerwice, najpierw daje ci neuroleptyki ktore cie uspokajają a potem cię one wpedzaja w ciezką depresje ze nie chce ci sie zyc , budzisz sie i nic cie nie interesuje, zycie, nie mozes odczuwac przyjemnosci tylko cierpisz i wtedy zaczyna ci wmawiac schizofrenie bezobjawową i wmawia ci rózne objawy ktorych nie masz albo ktore wywolaly te neuroleptyki. Także jeśli jesteś pacjentem tego lekarza i on wmawia ci tą chorobęa nigdy nie miałeś urojeń, omamów głosów to uciekaj od niego jak najdalej i ostrzeż też innych przed tym szarlatanem.

Dodaj komentarz